poniedziałek, 1 listopada 2010

Legenda detektywa- narkomana:)



Sherlock Holmes i opisy jego niezwykłych przygód od lat są inspiracją i, co tu dużo mówić, sposobem na niezły zysk dla wszelkiego rodzaju restauratorów, właścicieli pubów, hoteli, a nawet muzeów gromadzących przedmioty mające należeć kiedyś do genialnego detektywa lub jego przyjaciela i współlokatora, doktora Johna Watsona. Rzesze fanów zafascynowanych cyklem powieściowym Arthura Conan Doyle'a pielgrzymują do najbardziej kojarzących się z ich ukochanym bohaterem miejsc. Na pierwszym miejscu jest oczywiście dom, w którym obaj łowcy przygód mieszkali przez dłuższy czas, czyli budynek przy 221b Baker Street w Londynie, gdzie obecnie znajduje się najbardziej znane Muzeum Sherlocka Holmesa. Drugie muzeum znajduje się w Lucens, jeszcze inne w Meiringen w Szwajcarii. Jak wiadomo każdemu, kto czytał opowiadania Doyle'a, Szwajcaria jest, zaraz po Anglii, drugim krajem, z którym związane są losy Holmesa, tam wyjechał w szalonej ucieczce przed ścigającym go mordercą, tam stoczył z nim walkę nad wodospadem Reichenbach w pobliżu Meiringen i mistrzowsko zainscenizował swoją własną śmierć, by ujawnić się po jakimś czasie przed swoim przyjacielem w Londynie i ostatecznie pokonać swojego prześladowcę. Jednak to Anglia, zwłaszcza, rzecz jasna, Londyn, jest największym skupiskiem miejsc nawiązujących do historii ekscentrycznego amatora fajek, możemy oczywiście odwiedzić wspomniane już muzeum przy Baker Street,stylowy pub przy Northumberland Street, Cafe Royal , gdzie Sherlock bywał... Fani obchodzą również święto 4 maja- wtedy to nad wodospadem Reichenbach odbywa się międzynarodowy zjazd miłośników Sherlocka Holmesa, na podstawie cyklu powstały też dziesiątki filmów.

Muzeum Sherlocka Holmesa przy 221b Baker Street:









The Sherlock Holmes Pub:







Meiringen w Szwajcarii, w pobliżu wodospadu Reichenbach- pomnik Sherlocka Holmesa obok angielskiego kościoła, w podziemiach którego znajduje się kolejne Muzeum Sherlocka Holmesa:



Plakat do filmu "Pies Baskerville'ów" na podstawie jednej z cyklu powieści o Sherlocku Holmesie w reżyserii Sidneya Lanfielda z 1939 roku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz